17 تاکتیک برای افزایش ترافیک بلاگ

با یک بهینه سازی صحیح بزنید به هدف!

 • مناسب ترین نرم افزار را انتخاب کنید (یا سفارشی بسازید)

انتخاب نرم افزار مناسب تفاوت بزرگی را ایجاد می کند. اگر می خواهید که از جامعه بلاگ نویسان جدا شوید ، پیشنهاد من به شما این هست که یک نرم افزار سفارشی تهیه کنید. در اکثر موارد نرم افزار هایی چون WordPress ، Blogger ، MovableType یا Typepad کافی خواهند بود. بهترین نرم افزار چیزی هست که کار با آن برای نویسنده/نویسندگان آسان باشد. در مورد چگونگی ارسال دیدگاه ، بایگانی ، دسته بندی ، ساخت صفحات اضافی ، خوراک های چندگانه و همینطور امکان ایجاد حساب کاربری برای کاربران بلاگ فکر کنید. OpenSourceCMS ابزاری هست که به شما کمک می کند نرم افزار مناسبی انتخاب کنید.

 • میزبانی بلاگ بر روی یک دامنه جدا

میزانی کردن بلاگ تان در یک دامنه جدا اشتباه ترین کار ممکن است. دامنه اصلی و اولیه بلاگ می تواند پیوند ها ، توجه ، اعتماد و رتبه های جستجو را جلب کند – با خریداری و نصب بلاگ روی دامنه دیگر شما اینها را از خود دور خواهید کردد. بهترین کار میزبانی شدن توسط خود سرویس (مانند WordPress و Blogspot ) است.

 • برچسب ها/تگ های عناوین را برای مخاطبین بنویسید

مهم ترین کاری که باید انجام دهید ، نوشتن تگ عناوین برای مخاطبین است. عناوین کوتاه ، شیک و فعال ، مرتبط با موضوع بحث و جذاب باید باشند. وقتی شما برای مخاطبین عناوین را آماده می سازید ، به این هم فکر کنید که عناوین برای موتور های جستجو نیز جذاب هستند و ترافیک بیشتری را به سوی بلاگ شما می آورند. یک راه عالی که به شما در اینباره کمک می کند این است که شما اول عنوان و محتوا را بنویسید و سپس از ابزار هایی چون WordTracker و KeywordDiscovery استفاده کنید تا عبارت هایی که می تواند برای شما مناسب تر باشد و شما را بهتر کمک کند را بیابید.

 • در بحث انجمن ها و بلاگ های مرتبط شرکت کنید

هرچه میزان فعالیت شما در انجمن و بلاگ ها (بهتر است مرتبط باشد) بیشتر باشد ، مخاطبین بلاگ شما نیز بیشتر می شوند. به این صورت که وقتی شما فعالیت می کنید و فرضاً پاسخ سوالات بلاگ نویسان را می دهید ، از شما میخواهند که بلاگ خود را معرفی کنید یا خودشان آن را جستجو می کنند. بدین صورت است که این راه نیز بر افزایش ترافیک بلاگ شما تأثیر مثبت می گذارد. بهتر است از سرویس هایی چون Technorati استفاده کنید.

 • محتوای بلاگ تان را ثبت کنید

بهترین ابزاری که شما را در ثبت کردن محتوای بلاگ تان یاری می کند سرویس هایی چون Technorati ، del.icio.us ، Reddit ، Digg و StumbleUpon هستند. ثبت کردن محتوای بلاگ و انتخاب برچسب برای آنها در سرویس هایی که در بالا ذکر کردم باعث می شود ترافیک عظیمی از سوی آنها به بلاگ شما بیایند. این سرویس ها مخاطبین بسیاری دارند و روزانه پایگاه داده آن توسط میلیون ها نفر تکمیل می شود که بدون شک عده بسیاری نیز از طریق این سرویس ها جستجو می کنند. چون جستجو ها بر اساس کلیدواژه ها/برچسب ها صورت می گیرد ، شما نیز باید بهترین برچسب ها را برگزینید.

 • بلاگ را برای شروع بدون امکان ارسال نظر فعال کنید

اغلب بلاگ نویسانی که تازه بلاگ نویسی را شروع کردند یک داستان غم انگیز یا بهتر است بگویم یک دغدغه دارند که بین همه آنها مشترک است. آن هم تعداد نظرات ارسال شده (0 نظر ارسال شده) برای هر مطلب است. اما این دغدغه نیز یک راه آسان بیشتر ندارد – اگر بلاگ نویسی را تازه شروع کردید ، بهتر است امکان ارسال نظر را در بلاگتان غیرفعال کنید و از مخاطبین خواهش نکنید که دیدگاه هایشان درباره مطلب را منتشر کنند! زیرا اینگونه کسی متوجه نمی شود مخاطبین نوشته های شما بسیار کم است 😀 . دست نگه دارید تا ترافیک روزانه شما به دست کم 750 تا روزانه و تعدا مشترکین خوراکتان به 100 تا برسد و پس از این ارسال نظر را فعال کنید و ببینید چگونه مخاطبین نظر ارسال می کنند 🙂

 • از آغاز به منتشر کردن هر گونه مطلب اقدام نکنید

بلاگ های بسیاری درحال حاضر وجود دارد که اگر محتوایش را مطالعه کنید ، می بینید در هر مورد بحث و گفتگو می کنند اما آنها از آغاز اینگونه عمل نکردند. آن دسته از بلاگ ها الآن بیش از هزاران مشتریک خوراک دارند و ترافیک ماهانه شان به بیش از 100 هزار می رسد. اگر شما تازه بلاگ تان را ساخته اید ، بهتر است همانند آنها عمل نکنید زیرا فعلاً شما باید محتوایی تهیه کنید که منحصر بفرد است و درحال حاضر بسیار جستجو می شود.

 • هوشمندانه پیوند دهید

موتور جستجو رفتار خوبی نسبت به بیش از 100 پیوند در یک صفحه از خود نشان نمی دهد. اگر در محتوایی که تهیه می کنید ، قرار است پیوند به بیرون از بلاگ خود دهید ، مطمئن شوید آن پیوند وضعیت 200 OK دارد یعنی بدون هیچ خطایی باز می شود و آن محتوایی که تهیه می کنید کاملاً مرتبط با محتوای آن پیوند است. فرض کنید شما مقاله ای از یک وبسایت خارجی را ترجمه کردید و در بلاگ خود می خواهید منتشر کنید. بهترین کار این است که بعنوان منبع به آن فقط یک اشاره کنید (عنوان پیوند و آدرس صفحه). در این میان قرار است شما عبارت «SEO» را ده بار تکرار کنید ، اگر بخواهید عین ده بار را به آن صفحه یا حتی صفحه داخلی بلاگ تان پیوند دهید کار صحیحی نیست.

 • نویسندگان میهمان را دعوت کنید

متاسفانه در ایران عبارت «نویسنده میهمان» یا شبیه به آن جا نیافتاده و از این دسته از افراد به عنوان یک فرد بیکار یا راحت تر بگویم ، کسی که بدون هیچ مزدی کار دیگری را انجام می دهد یاد می شود. در خارج از ایران از این راه یعنی نویسنده میهمان بودن حتی کسب درآمد می کنند. برای نمونه به وبسایت مشهور tutsplus.com بروید و در قسمت پایین وبسایت «Write a Tutorial» توجه کرده و متن زیرین آن را بخوانید! شما نیز می توانید با پرداخت مبلغ از نویسندگان میهمان بخواهید برایتان مقاله نوشته و منتشر کنند. اینگونه در وقت خود هم صرفه جویی می کنید و هم سطح کیفی محتوای بلاگتان افزایش می یابد.

 • از تبلیغ کردن برهیزید (تا زمانی که محبوب نشده اید)

تبلیغ کردن تا زمانی که بلاگ تان محبوب نیست بی فایده خواهد بود زیرا سودی برای شما نخواهد داشت و نیز تبلیغات باعث افزایش اندازه صفحات می شود که از نظر بهینه سازی صحیح نیست. اما وقتی بلاگتان به اندازه کافی محبوب شد می توانید تبلیغ کنید و از کسب درآمد از اینترنت نهایت لذت را ببرید.

 • محتوا را آرایش کنید

خود شما چقدر ناراضی می شوید وقتی که به بلاگی می روید تا محتوا مورد نظرتان را بخوانید اما متون خوانا نیست و در هم هستند و از تصاویر با حجم زیاد استفاده شده است؟ به همان اندازه مخاطبین شما از خواندن اینگونه محتوا ها نفرت دارند. از این پس سعی کنید از ابزار هایی که ویرایشگر متن بلاگتان ارائه می کند استفاده کنید. مثلاً نقل قول را در نقل قول و کد را در بین استایل کد و همینطور عناوین را با فرمت مخصوص عنوان (heading) بنویسید.

 • خواسته کاربران را بدانید و در آن باره بنویسید

وقتی شما از چیزی در بلاگتان سخن می گویید که خودتان می خواهید یا حرف دلتان است مطمئن باشید مخاطب آنچنان نخواهد داشت. برای شروع چند مطلب منحصر بفرد در موضوع بلاگ تان بنویسید و پس از آن بخواهید که کاربران تان موضوع نوشته بعدی تان را مشخص کنند. بهترین راه ایجاد نظرسنجی است.

 • به نرم افزار های تجزیه تحلیل اهمیت دهید

نرم افزار های تجزیه تحلیل (به انگلیسی: analytics) چون Feedburner و Indextools (احتمالاً برای کاربران ایرانی قابل دسترسی نیست) برای یک بلاگ نویس بسیار مفید هستند زیرا محتوا های به ظاهر محبوب را مشخص می کنند و به شما این اجازه را می دهند که آنها را مدیریت کنید و بفهمید آیا نیاز به ویرایش و بازبینی دارند یا خیر ، چه مقدار ترافیک برای کدام محتوا آمده و بسیاری از ویژگی های منحصر بفرد دیگر. اگر بلاگ خود را برای موتور جستجوگر گوگل بهینه سازی می کنید پیشنهاد من به شما استفاده از گوگل آنالیز است البته این ابزار بسیار قدرتمند تر از آن چیزی هست که فکرش را می کنید.

 • از صدای انسان استفاده کنید (اعتماد مخاطبین را جلب کنید)

اصطلاح «از صدای انسان استفاده کنید» به معنی جلب کردن اعتماد مخاطبین است. زیرا مخاطب به روباتی که برای انسان کار می کند نمی تواند مطمئن شود. برای موفق شدن در این راه باید به مخاطبینتان نشان دهید از چیزی که می نویسید اطلاعات بسیاری دارید ، آنها را راهنمایی کنید ، با آنها گفتگو کنید و نظرات شان را بخواهید یا هر کار دیگر که به ذهن شما می رسد و برای موفق شدن در این راه مناسب است.

 • آدرس صفحه باید کاربر پسند باشد

هنگام تهیه محتوا حتماً باید به آدرس آن صفحه نیز فکر کنید. آدرس های کاربر پسند می تواند در بدست آوردن ترافیک بیشتر کمک کننده باشند. وقتی کاربر عبارتی را درموتور جستجو ، جستجو می کند آدرس صفحات در زیر آن نیز درج می شود. در صورتی که آدرس برای کاربر قابل فهم نباشد قطعاً به نتیجه بعدی خواهد رفت و همینطور این مورد در روبات ها صدق می کند. بهتر است هرگز از ده تا «-» استفاده نکنید و آدرس های شبیه به ?id=457 را به /457 تبدیل کنید.

 • درست بایگانی کنید

بایگانی یا آرشیو کردن عملی است که سرویس ها بطور خودکار برای شما انجام می دهند. بایگانی کردن به عقیده من تنها یک صفحه اضافی نیست! بلکه می تواند نقش مؤثری در افزایش تعداد ایندکس ها ، ترافیک ، رتبه بلاگ/وبسایت شما را ایفا کند. «راز موفقیت من در آخرین پروژم درست بایگانی کردن محتوایم هست – علیرضا اسکندرپور شوفری» بهترین ساختار برای آدرس های بایگانی -تاریخ و عنوان- می باشد. مطمئناً خود شما هم با اسکرول کردن صفحه رابطه چندان خوبی ندارید! پس صفحه بندی بایگانی شده ها به کاربران بلاگتان خیلی کمک می کند.

 • تا آنجا که ممکن است آشکار باشید

وبلاگستان(blogosphere) محل خوبی برای آشکار شدن است. در چنین سرویس هایی مدیران بلاگ ها دور هم جمع می شوند و محتوای یکدیگر را بازدید می کنند و محتوای خود را به اشتراک می گذارند. راز موفقیت در این راه ، داشتن محتوای باکیفیت و تازه است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s